200 Terabitten Fazla Veri Bir Küpün İçinde

07 Eki 2019

Sadece 6 cm²’lik bir cihaza, 200 terabitten fazla veriyi (bugüne kadar çekilmiş bütün Hollywood filmlerinin toplamına eşdeğer bir miktarı) depolayabileceğinizi hayal edin. Manchester Üniversitesi’nden çıkan yeni bir çalışmaya dayanarak bunun bir hayal olmadığını söyleyebiliriz.

Nature dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada bilim insanları, manyetizmasını kontrol ederek büyük miktarda bilgi depolayabilecekleri yeni bir molekül geliştirdiklerini açıkladılar. Kötü haberse şu: Bunu yapmak için verilerinizi -213 santigrat derecede saklamanız gerekiyor.

Moleküllerin veri depolayabilmesi gelecekte değerini daha iyi anlayabileceğimiz, oldukça önemli bir avantaj. Böyle bir teknoloji sayesinde 2050 dünyası, şu anki McDonald’s sayısı kadar çok Google veri merkezine sahip olmak zorunda kalmayabilir.

Hemen heyecana kapılmayın, çünkü bunun pratik bir teknolojiye dönüşmesi için daha fazla mühendislik çalışması yapılması gerekiyor. Ancak ekip, bu görevi yerine getirmek için kullanılabilecek daha iyi manyetik moleküller üretmeye çalışıyorlar.

Bu sayfadaki içerik inovasyon101.com'dan alınmıştır.